Coronan vaikutuksia Datasepän koodikoulussa

Tällä kesälle 2020 oli suunniteltu yhdessä Ylivieskan nuorisotoimen kanssa koodileirin järjestämisestä Spunikin nuorisotiloissa. Coronan leviiämisen estämiseksi, myös koodileiri jää tänä vuonna järjestämättä, kuten moni muukin leiri. Valitettavaa, mutta terveys ennen kaikkea. Palaamme leireihin sitten seuraavana kesänä!

Nyt Corona aikaa lapsilta jää pois monta muutakin leiriä, kuin koodaus. Kivaa yhteistä tekemistä vanhemmille ja lapsille, ja vieläpä ilman tietokonetta löytyy mm. Linda Liukkaan koodausaiheisista kirjoista: Koodauksen alkeet, Matka tietokoneeseen, Löytöretki internetin ja Robotit.
Koodikoulu on nämä kirjat lukenut ja voi suosittaa perheille näitä nyt, kun yhteistä aikaakin on enemmän

Kirjoja voi ostaa mm. Adlibliksen verkkokaupasta:

Vastaa

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.